Orámovanie odseku vo Worde

Autor: Peter Belko | 7.8.2013 o 7:37 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  2123x

Pred pár dňami som potreboval použiť z webu jednej organizácie vzorový dokument na vytvorenie nového dokumentu. V tom vzore bol jeden odsek zvýraznený orámovaním. Bolo to spravené veľmi neefektívne. V texte popíšem ako to spraviť jednoduchšie.

Neefektívne riešenie tohto orámovania bolo vytvorené pomocou textového poľa, v ktorom dokonca nebol ani text. Bolo prázdne a slúžilo len na vytvorenie toho rámiku okolo bežne vpísaného textu (Obr. 1). Problém som si všimol až neskôr po úpravách (kopírovanie/vkladanie) v inej časti dokumentu kedy zostal rámik posunutý cez text.

Neefektívne orámovanie pomocou textového poľa

Omnoho jednoduchšie je spraviť orámovanie obyčajným pridaním rámiku pomocou tlačidla Orámovanie na páse s nástrojmi Domov. Pomocou tohto tlačidla môže používateľ spraviť okrem celého rámiku aj jednotlivé čiary - dolu, vľavo, vpravo, hore alebo ich kombináciu a ďalšie. Orámovanie alebo jednotlivá čiara sa vytvorí v odseku, kde je kurzor. Ak používateľ označí viac odsekov, tak sa orámujú tieto odseky. Ak však označí len časť textu (slovo, veta), tak sa orámuje len ten.

Orámovanie odseku cez pás s nástrojmi

V okne Orámovanie a podfarbenie je možné vybrať aj farbu a typ čiary ako aj jej hrúbku. Takýto rámik nie je samostatným objektom ako textové pole. Patrí k odseku ku ktorému bol rámik pridaný, posúva sa spolu s celým odsekom a nehrozia tak stavy ako sa stali mne s tým vzorovým dokumentom, že sa rámik posunul cez text (pravdepodobne sa zmenilo jeho ukotvenie). Na druhej záložke sa nastavuje orámovanie celej stránky a na tretej sú možnosti podfarbenia - farebná výplň odseku.

Orámovanie odseku v okne Orámovanie a podfarbenie

Pomocou tohto nastavenia sa dá pomerne jednoducho pridať do textu rôzne formátovanie a zvýraznenie bez toho, aby sa používatelia museli zdržovať vkladaním a nastavovaním vzhľadu grafických objektov.

Pomerne často sa stretávam s dokumentmi, ktoré sú formátované veľmi zvláštne a neefektívnymi postupmi. Potom sa dodatočné úpravy komplikujú a to čo sa dá spraviť za pár minút trvá zbytočne dlhšie. Ak sa to spočíta za mesiac, tak to môže spraviť pomerne zaujímavý čas, ktorý pracovník využíva neefektívne.

Akú najzaujímavejšiu skúsenosť s neefektívnym formátovaním dokumentu máte Vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?