Konverzia súborov vhd (Hyper-V) do vmdk (VMware)

Autor: Peter Belko | 1.2.2011 o 7:37 | Karma článku: 4,45 | Prečítané:  1855x

Microsoft poskytuje predinštalované a nakonfigurované virtuálne systémy na testovanie. Tie sú určené pre ich Hyper-V pretože Windows servery sú v posledných verziách len 64 bitové. Virtual PC podporuje len 32 bitové verzie virtuálnych počítačov a preto je možnosť testovania na klientskych PC obmedzená.

Hyper-V je určený len na Windows Server. Preto ak by ste chceli využiť tieto pripravené testovacie systémy, alebo aj iné vlastné vhd a disponujete licenciou na VMware Workstation, ktorá podporuje 64 bitové virtuálne počítače tak je potrebné urobiť určité úpravy a konverziu.

Budete potrebovať softvér - Starwind V2V converter (prípadne iný), ktorý skonvertuje vhd na vmdk. Je to voľne dostupná aplikácia, ktorú stiahnete po registrácií na webe výrobcu. V registrácií sú požadované základné údaje, telefónne číslo a firemná emailová schránka, resp. nie schránka z verejných poštových domén typu Gmail, Hotmail a pod. Po spustení aplikácie sa zobrazí jednoduchý sprievodca. V prvom okne sú úvodné informácie, v druhom okne zadávate cestu k vhd súboru, ktorý chcete konvertovať.  V ďalšom okne vyberáte typ súboru, ktorý chcete konverziou vytvoriť. V tomto konkrétnom prípade to bude VMWare growable image, ktorý umožňuje nastaviť veľkosť disku tak, že sa využíva len nevyhnutné množstvo fyzického priestoru na HDD.formát súboru
Ak doinštalujete do virtuálneho počítača ďalšie položky, veľkosť disku sa podľa potreby dynamicky zväčší. Znamená to, že virtuálny počítač nezaberá takú veľkosť na fyzickom disku na akú je virtuálny disk nastavený. V ďalšom kroku vyberáte typ disku IDE alebo SCSI. Ďalšie okno obsahuje súhrnné informácie o veľkosti virtuálneho disku a o dostupnom mieste na vašom počítači. Kliknutím na Next sa spustí konverzia, ktorej priebeh je zobrazovaný v okne. Pri veľkosti vhd zhruba okolo 40 GB si treba rezervovať čas približne hodinu.
výsledok konverzie

Po úspešnej konverzií je potrebné vo VMware Workstation vytvoriť virtuálny počítač (*.vmx, *.nvram, ...) a priradiť mu príslušný vmdk súbor ako disk. Využiť môžete aj VMware vCenter Converter, ale pri preddefinovaných virtuálnych počítačoch na testovanie z Microsoftu je dostupný len exportný súbor *.exp a ten pomocou tohto nástroja nepoužijete. Pri úplne prvom spustení virtuálneho počítača sa môže zobraziť modrá obrazovka BSOD.
úspešné spustenie po konverzii
Pri prvej dostupnej verzii vhd Windows 2008 Server sa zobrazila BSOD ale ďalšie spustenia už boli v poriadku. Pri druhej verzii vhd o pár mesiacov neskôr všetko prebehlo v poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?