Kandidáti do volieb do NRSR majú 131905 rokov

Autor: Peter Belko | 7.2.2012 o 10:20 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1293x

Cez víkend som do schránky dostal zoznamy kandidátov do volieb do NRSR. Tak, ako pred poslednými voľbami aj teraz ma zaujímalo koľko kandidátov je z Trnavy. Rozhodol som sa preto trochu pohrať s dostupnými údajmi v Exceli 2010 a vyšli z toho zaujímavé výsledky a grafy nielen o celkovom veku kandidátov.

Prvý krok „dolovania údajov" bol trochu zdĺhavejší ako naposledy. Ručne som musel skopírovať jednotlivé zoznamy zo stránky MVSR. Následne som musel tieto údaje upraviť do vhodnej tabuľkovej podoby, pretože všetko som mal v jednom stĺpci. Použil som rozdelenie textu na stĺpce. Toto spôsobilo rozdelenie do jednotlivých stĺpcov. Akurát nie do rovnakých a preto som si označil údaje veku podmieneným formátom, aby som ľahšie tabuľku upravil do vhodného databázového tvaru.

Tabuľka kandidátov po importe z webu

Mohol som síce spraviť makro, ale rýchlejšie sa mi zdalo použiť štandardné postupy. Tak som údaje filtroval, zoraďoval a hromadne posúval. Celkovo prvá fáza od kopírovania z webu po úpravu štruktúry tabuľky trvala približne hodinu. Čo sa mi nezdá veľa, lebo makro aj s vyskúšaním a ladením by netrvalo menej času.

Tabuľka kandidátov po úprave ako zdroj údajov

No a ďalej to už bolo jednoduché, stačilo si dať vhodnú otázku a kontingenčná tabuľka mi zobrazila odpoveď. Niektoré výsledky však nie sú celkom presné, nakoľko nie je štandardizované napr. povolanie kandidátov a niektoré povolania sa v zozname vyskytujú v rôznych obmenách, s použitím skratky, tituly sú u niektorých zmiešané z viacerých a pod.

Výsledky

Prvú otázku som si položil o tom koľko je kandidátov z akého mesta rozdelených podľa strán.

Kandidáti podľa mesta a strany

Ďalej ma zaujímalo vzdelanie podľa titulov a strán. Profesorov je 19 a docentov 26. Najviac ich je v strane č. 5 - spolu 10. V strane č.2 je ich spolu 9.

Kandidáti podľa titulu a strany

Pomer kandidátov, ktorí majú titul a ktorí nemajú je podľa jednotlivých strán uvedený v grafe.

Počet kandidátov s titulom - bez titulu podľa strany

Povolania sú kvôli rôznym pomenovaniam rovnakých pozícii nepresné, tj. SZČO, živnostník a živnostníčka sú tri rôzne údaje aj keď reálne to je jedno povolanie. Podobne to platí aj pre študent, študent VŠ, študentka. Nemal som veľmi čas ani chuť to upravovať. Snáď pri ďalších voľbách zavedú pri registrácii kandidátov zoznam najčastejších 200 povolaní a bude to presnejšie. Teraz ich je 869 pri 2967 kandidátoch.

Povolanie kandidátov v jednotlivých stranách

Poslancov, resp. kandidátov čo majú niečo spoločné s poslancami je 147.

Kandidáti čo majú niečo s poslancami podľa strán

Nezamestnaných je spolu 54. Viac je mužov - 32. Graf znázorňuje rozdelenie podľa strán, ktoré majú na kandidátke nezamestnaných.

Nezamestnaní kandidáti podľa strán

Čo sa týka veku, tak všetci spolu majú 131905. Najmladší majú 21 a najstarší 85 rokov. Podľa intervalu 10 rokov je percentuálne zastúpenie vekových štruktúr zobrazené v koláčovom grafe.

Veková štruktúra kandidátov

Podľa jednotlivých strán je to s vekom kandidátov nasledovne.

Veková štruktúra kandidátov podľa strán

Na odľahčenie uvádzam ešte prvých 25 najpočetnejších krstných mien medzi kandidátmi.

Najpočetnejšie mená kandidátov podľa strán

Z databázovej tabuľky, ktorá je vhodne formátovaná, sa „dolujú údaje" pomerne jednoducho. Dôležité je správne sa pýtať aké údaje chcem vidieť v prehľadnej tabuľkovej forme alebo v grafoch. Excel disponuje silnými nástrojmi na prezentáciu údajov (reportov), ktoré chcú (potrebujú) vedúci pracovníci vidieť. V tomto článku je len zopár možností na ukážku. Ďalšie by som vytvoril keby som mal čas, chuť, väčšiu motiváciu a správne otázky čo chcem vo výsledkoch vidieť. Z týchto údajov ich skôr môžu chcieť vidieť volebné tímy a následne voliči.

Pozn.: údaje sú z kandidátky, ktorú som stiahol v nedeľu 5.2.2012. Kvôli nejednotnej terminológii môžu byť vo výsledkoch drobné nepresnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?