Zjednocovací dotaz v MS Access (+video)

Autor: Peter Belko | 19.3.2012 o 7:33 | Karma článku: 5,58 | Prečítané:  2243x

Dostalo sa mi do rúk celkom zaujímavé zadanie na vytvorenie jednoduchej databázy. Zaujímavé je tým, že si môže používateľ vyskúšať niekoľko postupov, ktoré sa pri práci s databázami vyskytujú. Z praktického hľadiska je však vhodné hlavne na vzdelávacie účely a v reálnej databáze je potrebné spraviť výrazne viac postupov podľa databázového návrhu.

Vyskúšate si:
Vytvorenie tabuliek, zjednocovací dotaz, výberový dotaz, formulár s tlačidlami, súhrnnú zostavu.

Zadanie má dve tabuľky, ktoré obsahujú zoznam pobočiek. Napr. samostatné pobočky západ a tiež samostatné východ. Tretia tabuľka obsahuje denné tržby pre jednotlivé pobočky. Výsledkom bude sumárne zobrazenie tržieb pre každú pobočku tak, aby boli viditeľné len polia názov pobočky, dátum a tržba. Taktiež bude potrebné zabezpečiť zobrazenie tržieb podľa rozsahu dátumov od - do.

Prípravná fáza
V prvej fáze je potrebné vytvoriť požadované tabuľky a naplniť ich testovacími údajmi. V Access 2010 môžete vytvoriť tabuľku viacerými spôsobmi. Na páse s nástrojmi Vytvoriť kliknite na Návrh tabuľky. V zobrazenom okne zadajte názvy polí a dátové typy: Identifikacia > číslo, Filialka_Z > Text. Tabuľku uložte ako T_Filialky_Z. Doplňte zhruba 3 záznamy s ID číslami od 1 a mestami. Rovnako vytvorte aj druhú  tabuľku, len zmeňte názvy a namiesto písmena „z" dajte „v". Doplňte 2-3 záznamy s ID číslami od 10 a mestami. Tretia tabuľka bude obsahovať polia Identifikacia >Automatické číslo, Filialka > číslo, datum_predaja > krátky dátumobrat > mena. Doplňte záznamy aj do tejto tabuľky a číslo filiálky zadajte také aké sú dostupné v predchádzajúcich dvoch tabuľkách. Prvá fáza je hotová a obsahuje testovacie údaje, ktoré bude treba spracovať.Zdrojové tabuľky v databáze Access

Ďalšie úkony
Druhá fáza sa týka vytvorenia zjednocovacieho dotazu, ktorý zobrazí názvy filiálky z dvoch rôznych tabuliek v jednom poli (stĺpci). Takýto dotaz nie je možné naklikať a dá sa len napísať. Na páse s nástrojmi Vytvoriť kliknite na Návrh dotazu a v zobrazenom okne na výber tabuliek kliknite na Zavrieť. Na kontextovej záložke Nástroje dotazov > Návrh kliknite na príkaz Zjednocovací. Toto prepne na Zobrazenie SQL, kde bude potrebné vypísať SQL kód, ktorý zjednotí údaje z dvoch tabuliek. Dotaz uložte napr. pod názvom D_filialky_spolu.

Zjednocovací dotaz v databáze Access

Po vytvorení SQL kódu kliknite na červený výkričník aby ste skontrolovali či výsledné údaje sú v poriadku. V ďalšom kroku vytvoríte nový dotaz, ktorý bude obsahovať údaje z tabuľky predaje a zo zjednocovacieho dotazu. Kliknite na príkaz Návrh dotazu a pridajte požadovanú tabuľku T_Predaje a dotaz D_filialky_spolu. Následne v hornej časti návrhu spravte prepojenie poľa Filialka z tabuľky predajov a poľa Identifikácia zo zjednocovacieho dotazu. Pridajte požadované polia, ktoré chcete zobraziť. Dotaz uložte pod vhodným názvom, napr. D_Filialky_vsetko. Po ďalších úkonoch bude potrebné do dotazu ešte pridať dátumové kritéria s parametrom odkazujúcim na pole formulára.

Ďalšie úkony sa týkajú vytvorenia úvodného formuláru, ktorý bude obsahovať polia na zadanie rozsahu dátumov od - do. Na páse s nástrojmi Vytvoriť kliknite na Prázdny formulár. Pridajte textové pole a na hárku jeho vlastností nastavte formát na krátky dátum. Pole môžete aj pomenovať a zmeniť titulok - bude obsahovať začiatočný dátum. Rovnako spravte aj druhé pole, ktoré bude obsahovať konečný dátum rozsahu. Formulár uložte pod vhodným názvom a ponechajte ho otvorený.

Formulár v databáze Access

Vráťte sa k dotazu D_Filialky_vsetko, kde zadajte v poli dátumu kritérium odkazujúce na polia vo formulári tak, že dátum od bude väčší ako zadaný a dátum do bude menší ako zadaný. Tým sa vytvorí požadovaný rozsah. Takéto kritérium je jazykovo závislé, pretože v Slovenskej verzii Access je použité v odkaze Formuláre ale v Českej verzii je Formuláře.

Výberový dotaz s kritériom v databáze Access

Výsledne to bude slúžiť na zobrazovanie predajov v rozsahu dátumov od - do, ktoré používateľ zadá v tomto úvodnom formulári. Ten bude obsahovať po vytvorení zostavy aj príkazové tlačidlo práve na otváranie tejto zostavy. Neskôr ho pridáte pomocou sprievodcu príkazovým tlačidlom. Uložte zmeny a vytvorte pomocou sprievodcu zostavu, ktorá bude obsahovať údaje z dotazu D_Filialky_vsetko. V sprievodcovi nastavte možnosti zoskupenia na mesto a súčet pre pole obratu. Uložte zostavu pod názvom S_Filialky_vsetko. Otvorte úvodný formulár a zadajte rozsah dátumov. Následne otvorte alebo aktualizujte zobrazenie zostavy, ktorá by mala obsahovať len údaje v rozmedzí oboch zadaných dátumov. Postup si môžete pozrieť aj v krátkom videu.

 

V tomto popise ste si mohli v krátkosti pozrieť možnosti vytvorenia tabuliek, dotazov, formulára a zostavy. V reálnej databáze by boli aj ďalšie objekty a nastavenia. Napr. overovanie rozsahu dátumov tak, aby nebol prvý väčší ako druhý, príp. kontrola či sú zadané obidva a pod.  Popísaný postup nie je pre úplných začiatočníkov v Access, nakoľko niektoré úkony predpokladám, že ovládate a nepopisujem ich detailne. :)

Využívate vo vašich databázach často zjednocovacie dotazy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?