Vyjadrite názor na parkovanie v Trnave v on-line prieskume

Autor: Peter Belko | 4.6.2012 o 7:23 | Karma článku: 4,04 | Prečítané:  810x

Parkovanie v Trnave je problematické rovnako ako v iných mestách. Nie len v centre, jeho okolí ale aj na sídliskách. Aktuálne sa pripravuje celková zmena koncepcie parkovania. Na verejnosť prenikli informácie hlavne o spoplatnení centra a záchytných parkovísk. Obyvatelia nemajú pravdepodobne všetky informácie o pripravovanej zmene a preto nevedia čo môžu očakávať. Potom vznikajú neskutočne kritické názory. Za tie si ale poslanci a kompetentní môžu sami, lebo takúto zásadnú zmenu je potrebné lepšie prezentovať a vysvetliť.

Taktiež som sa nestretol s tým, že by sa niekto pýtal na názor obyvateľov. Existuje nejaká analýza súčasného stavu (myslím skutočná analýza, nie len konštatovanie, že situácia je kritická), ktorá dá odpovede na otázky obyvateľov (pre poslancov - otázky voličov)? Nie je to len presunutie problému o pár metrov ďalej kde to je zadarmo?

Rozhodol som sa pripraviť jednoduchý dotazníkový prieskum v súvislosti s nápadom spoplatnenia záchytných parkovísk (označené na obr.). Nájdete ho na tejto adrese (http://goo.gl/rQfA9) a jeho vyplnenie Vám nezaberie viac ako 5 minút. Výsledky potom spracujem a poskytnem čitateľom, poslancom a kompetentným pracovníkom. Preto Vás prosím o pravdivé vyplnenie všetkých otázok, rokovanie mestského zastupiteľstva o parkovaní bude 26.6.2012. Tiež budem rád, ak odkaz na dotazník pošlete svojim známym. Vopred Vám ďakujem.Záchytné parkoviská v Trnave, ktoré majú byť spoplatnené.

Čo sa týka centra mesta, tam je spoplatnenie dôležité hlavne kvôli statickej doprave a jej presunutie na záchytné parkoviská. Prieskum by sa hodil samozrejme aj pre centrum, aby pri rozhodovaní boli k dispozícii aspoň základné informácie. Nemôžem to však všetko robiť za mesto v mojom voľnom čase. :)

Veľa obyvateľov vidí problém hlavne v tom, že mesto chce presúvať dopravu mimo centra. To je v poriadku, ale len ak budú k dispozícii alternatívne možnosti parkovania. Matematika tu nepustí, lebo ak niekde vozidlá odbudnú, inde (záchytné parkoviská) zase pribudnú. Ale spoplatnením aj toho miesta „inde" (záchytné parkoviská) tam autá odbudnú a pribudnú zase niekde ďalej. Ale zmestia sa tam? Vypočítal niekto aké dopady to bude mať na celkovú parkovaciu situáciu?

Existuje veľa názorov, že zo sídliska vozidlá ráno odídu do práce a večer sa vrátia. Medzitým tam môžu parkovať vozidlá z centra. Ale toto sú len dohady kým sa nespraví analýza, ako sa plánujú vodiči zachovať. Na sídliskách je veľa „domácich" áut aj dopoludnia, lebo veľa ľudí ide do práce inou dopravou, alebo v inom pracovnom čase.

Počul som aj názor jedného pána, že ľudia sa majú rozhodovať o kúpe nehnuteľnosti aj podľa toho, aké sú tam možnosti s parkovaním. Podľa neho mesto nemá povinnosť obyvateľom zabezpečovať parkovanie pri bytových domoch a obyvatelia nemajú právo to od mesta žiadať. Resp. povedal, „kto Vám dal také právo žiadať parkovacie miesto?" Týmto názorom človek, ktorý má byť aj na strane obyvateľov (našťastie nie je v exekutíve) ich vlastne nepriamo poslal preč z mesta. Taktiež by ma zaujímalo, aký dopad to spoplatnenie bude mať na celkový stav mestskej pokladne. Lebo vyhnaním ľudí z centra mesta nastane pravdepodobne postupný zánik prevádzok, ktoré do pokladne prispievajú rôznymi miestnymi poplatkami a celkovo to môže skončiť s negatívnym výhľadom - rýchlejším ubúdaním ako pribúdaním finančných prostriedkov. Toto by samozrejme vedeli povedať analytici a prognostici.

Je potrebné akceptovať dobu, v ktorej žijeme, že sú tu vozidlá, ktoré ľudia využívajú a jednoducho treba vymyslieť také riešenie, ktoré bude aspoň trochu vyvážené a neposunie problém o pár metrov ďalej kde to je zadarmo. Nechceme predsa aby bol v Trnave stály odliv obyvateľov do iných okolitých obcí a miest.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?