Výsledky prieskumu o parkovaní v Trnave

Autor: Peter Belko | 18.6.2012 o 7:33 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  1016x

Nedávno som publikoval článok o chystanom spoplatnení záchytných parkovísk v Trnave a celkovej zmene systému parkovania. Tento mesiac sa bude schvaľovať VZN, ktoré to zmení do novej pripravovanej podoby. V súvislosti s tým som robil on-line dotazníkový prieskum, ktorého časť spracovaných výsledkov prinášam v tomto článku.

Dotazník mal 17 otázok, z ktorých časť bola uzavretá, otvorená a hodnotiaca. V období od 4.6.2012 do 17.6.2012 dotazník vyplnilo 101 respondentov, ktorým ďakujem za spoluprácu. Robil som aj osobný prieskum vyťaženosti parkoviska pri amfiteátri, kde som od 31.5.2012 do 8.6.2012 v približne rovnakých časoch počítal vozidlá, ktoré tam práve parkovali a zistil som, že pri 180 miestach je vyťaženosť tohto parkoviska približne 40%. Aká asi bude po jeho spoplatnení navrhovanou sumou 0,20€ na hodinu?

V hodnotiacej otázke som sa pýtal na súhlas / nesúhlas s určitými tvrdeniami. Pri hodinovom platení v centre mesta sa vyjadrili respondenti ako v grafe 1.Hodinové platenie v centre Trnavy

Hodinové platenie na záchytných parkoviskách respondenti vo veľkej miere odmietli. Zobrazuje to graf 2.Hodinové platenie na záchytných parkoviskách v Trnave

Zavedenie rezidentských kariet na sídliskách pre jedno vozidlo na byt sa tiež stretlo s pochopením. Výsledky sú v grafe č.3.

Zavedenie rezidentských parkovacích kariet v Trnave

Na priamu otázku, či po spoplatnení budú respondenti parkovať aj naďalej na parkovisku kde doteraz sa 2/3 vyjadrili že NIE. V nasledujúcej otvorenej otázke sa vyjadrili, že budú hľadať bezplatné možnosti parkovania v blízkom okolí, alebo zmenia spôsob dopravy.Ochota parkovať na novo spoplatnenom parkovisku v Trnave

Respondenti v prieskume sa vyjadrili, že najčastejšie parkujú na týchto parkoviskách: amfiteáter, poliklinika, relax, daňový úrad. Zvyšné miesta v ponuke mali len malé zastúpenie. Dôvody parkovania sú uvedené v tabuľke.

Dôvody parkovania v Trnave

V prípade ceny parkovania, ak bude spoplatnenie schválené sa respondenti vo veľkej miere vyjadrili za sumu 0,10€, ale našli sa aj za sumu 0,30€ a 0,50€.
Zaujímavá je štruktúra vodičov podľa bydliska odkiaľ cestujú vozidlami na záchytné parkoviská. Najviac ich je z Trnavských sídlisk. Detaily sú uvedené v nasledujúcom grafe. Toto by sa mohlo zmeniť len tak, že mestská doprava v Trnave bude synchronizovaná s medzimestskou autobusovou a vlakovou dopravou, ako aj so začiatkom zvyčajných pracovných časov v organizáciách a prevádzkach v Trnave tak, aby sa zamestnanci dostali do práce bez zbytočných prestojov a čakania na zástavkách. V opačnom prípade budú chodiť stále autami.
Bydlisko vodičov parkujúcich v Trnave

Veková štruktúra respondentov je uvedená v poslednom grafe.Veková štruktúra respondentov parkujúcich v Trnave

Uvádzam aj niektoré zaujímavé anonymné názory a otázky respondentov:

  • Chystáme sa odsťahovať firmu (tak ako ostatní) mimo mesta (už hľadáme miesto), v TT sú problémom dane, zásobovanie, doprava a parking.
  • Budem sa snažiť výrazne obmedziť chodenie do centra TT. Inak parkovanie na sídlisku.
  • Na sídliskách a miestach kde nie je vodorovne vyznačené parkovacie miesto, tieto nakresliť, aby sa zabezpečilo efektívne využívanie priestoru. Priebežne kontrolovať parkovanie mestskou políciou a zaberanie viacerých miest jedným vozidlom pokutovať.
  • Môže si mesto dovoliť disponovať parkovacími plochami, ktoré sa po spoplatnení budú využívať menej ako bezplatné, tj. zostanú prázdne?

Čo sa týka výsledkov celého prieskumu, tak som ich spracoval do samostatného dokumentu na 16 strán, kde sú uvedené grafy a tabuľky, popisy, anonymné názory a otázky respondentov. Tento dokument poskytnem mestským poslancom a príslušným pracovníkom MsÚ Trnava. Zostáva mi len dúfať, že niektoré zistené skutočnosti ich zaujmú a zohľadnia ich pri vytváraní celkovej koncepcie parkovania v Trnave, ako aj pri schvaľovaní v mestskom zastupiteľstve. Prípadné otázky alebo detailnejšiu analýzu po vzájomnej dohode rád spracujem.


Poznámka: Osobne už chodím väčšinou po Trnave peši, taktiež na cesty do Bratislavy priebežne využívam autobusy/vlaky. Parkovanie ma zaujíma hlavne preto, aby som mohol v prípade potreby zaparkovať pred činžiakom kedy potrebujem (deň/noc), ak už pôjdem autom. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?