Počítače vo vzdelávaní na školách – výsledky prieskumu

Autor: Peter Belko | 25.6.2012 o 7:37 | Karma článku: 4,89 | Prečítané:  1252x

Od začiatku februára 2012 až do začiatku apríla 2012 som realizoval on-line prieskum o využívaní počítačov vo vzdelávaní. Zisťoval som názory pedagógov ako im počítače pomáhajú vo vyučovacom procese, ale aj čo im prácu znepríjemňuje. Výsledky sú zaujímavé a ich základná časť je dostupná v tomto článku.

Dotazník vyplnilo 175 respondentov zo SR a ČR a z toho bolo 78 žien a 97 mužov. Týmto im ešte raz ďakujem. Čo sa týka veku, tak najviac bola zastúpená skupina respondentov od 41 do 50 rokov (37%). Čo sa týka rozloženia z jednotlivých typov škôl, tak zastúpenie bolo nasledovné: SŠ  49%;  ZŠ  26%;  VŠ  14%;  ostatné  11%. Nebudem Vás v článku zaťažovať všetkými prieskumnými predpokladmi, ale dva vybrané boli nasledovné:
  Možnosť centrálnej správy učebne a monitorovania činnosti žiakov na PC je dôležitejšia ako neexistencia Slovenskej verzie monitorovacieho SW.
  Možnosť centrálneho monitorovania žiakov pri práci na PC je dôležitejšia pre vyučujúcich na SŠ ako na VŠ.

V štvrtej otázke som zisťoval, či je škola zapojená v programe Microsoft IT Academy. Až 69% sa vyjadrilo, že zapojení nie sú, 16% nevedelo odpovedať a 15% potvrdilo účasť v tomto programe. V šiestej otázke som sa pýtal či má škola správcu siete, nakoľko pri nedostatku peňazí v školstve je dosť problematické využívať služby profesionálneho správcu, hlavne na malých školách. Aj tak viac ako polovica uviedla, že majú interného. Zopár odpovedí bolo „robím to ja", takže konkrétny pedagóg.Správca siete v škole

V siedmej otázke ma zaujímal odhad počtu fungujúcich a pripravených počítačov na vyučovanie. Najviac respondentov uviedlo, že to je do 90% počítačov zo všetkých na škole. Zvyšných 10% majú v nefunkčnom stave. Detailnejšie výsledky sú v tabuľke s ostatnými odpoveďami.
Funkčné počítače v škole

Medzi komplikácie, ktoré respondenti uviedli v ďalšej otázke patrili hlavne zastarané a nefunkčné PC, ako aj neaktuálny SW. Najpočetnejšie odpovede sú v tabuľke.Komplikácie pri využívaní IKT v škole

V otázke koľko žiakov sedí na vyučovaní pri PC odpovedalo 89%, že jeden žiak a 11% odpovedalo, že sedia vo dvojiciach. To samozrejme z hľadiska vyučovacieho procesu nie je veľmi vhodné. Počítače najviac využívajú na vyučovanie informatiky, matematiky, fyziky, odborné predmety a našli sa aj odpovede na humanitné predmety.

Čo sa týka rozmiestnenia PC pracovísk v učebni, tak zastúpené je to, kde žiaci sedia tvárou k stene a chrbtom do triedy k učiteľovi. Učitelia toto rozmiestnenie odvodňujú preto, že vidia žiakom na monitor a môžu ich tak kontrolovať. Pri vysvetľovaní nového učiva to je však problematické, nakoľko sa žiaci musia otáčať, aby nesedeli chrbtom k tabuli. Na SŠ rozmiestnenie „U" používa 42% respondentov, zvyšok sú rôzne varianty iných rozmiestnení. Na VŠ je to opačne a tam 40% využíva rozmiestnenie lavíc ako v klasickej triede za sebou.

Najčastejšie uvádzané pozitívne a negatívne faktory ovplyvňujúce vyučovací proces sú na nasledujúcom obrázku.
Pozitívne a negatívne faktory vo vyučovacom procese

Zaujímal som sa aj na samohodnotenie v oblasti ovládania základného SW vybavenia. Tu vyšlo najlepšie hodnotenie pri používaní Word, Excel, Windows , internetový prehliadač a najhoršie ovládanie Windows serveru. Vzhľadom na to, že pedagógovia nespravujú servery, tak výsledok neprekvapil. Detaily sú v nasledovnom grafe, kde hodnotenie je rovnaké ako v škole, jednotka je najlepšia a päťka najhoršia.Samohodnotenie používania IKT v škole

Čo sa týka certifikácie v IT, tak najčastejší je ECDL certifikát. Respondenti uviedli aj pokročilé IT certifikácie ako napr. MCT, MCSA/MCSE, MCITP, Cisco a CCNA, ale tých bolo výrazne menej ako základných certifikácii. Najviac zastúpené sú uvedené v tabuľke.
Certifikácie IT v školstve

Na priamu otázku, či respondenti majú obavy z porovnania PC zručností so žiakmi sa zopár vyjadrilo pozitívne. Detailné počty sú v nasledovnom grafe (červené = obavy).Obavy pedagógov z porovnania IT zručností so žiakmi

Posledný graf uvádzam s informáciami, kde je jasne vidieť aké SW prostriedky označili respondenti za dôležité počas vyučovania v IKT učebni.Centrálna správa učebne a monitorovanie činnosti žiakov

Vychádza to z praktických skúseností kde učiteľov zdržuje starostlivosť o IKT učebňu a musia si napr. inštalovať novú aplikáciu na každý PC jednotlivo. Oproti centrálnej inštalácii napr. cez GPO na Windows serveri to je časovo výrazne náročnejšie. Čo sa týka monitorovania činnosti žiakov na PC, tak je to aj kvôli tomu, že Facebooku sa konkuruje pomerne ťažko. To dokáže len skúsený pedagóg s vhodnou témou a silnou motiváciou. Technické prostriedky na centrálne monitorovanie činnosti žiakov už nie sú v dnešnej dobe problém, robí to napr. aj MultiPoint server alebo iné technológie a dokážu učiteľom pomôcť v tom konkurenčnom boji.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.


Už ste čítali?