Monitorovanie aktivity používateľov v Office 365 Preview

Autor: Peter Belko | 11.10.2012 o 11:19 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  833x

Občas od klientov počujem požiadavku, že potrebujú vidieť prehľady ako zamestnanci využívajú napr. email alebo internet. Pri SBS serveroch je dostupných niekoľko typov zostáv, ktoré server posiela podľa nastaveného časového plánu. Vývoj SBS serveru je ukončený a jedna z odporúčaných náhradných možností je používanie cloud služby Office 365. V rámci administrátorského centra Office 365 sú dostupné aj zostavy využitia služby. V článku si pozriete zopár obrázkov a popis niektorých zostáv.

Po prihlásení do admin centra Office 365 sa zobrazuje aktuálny stav služby. Pri jednotlivých serveroch je farebne označený stav. V prípade problémov je možnosť pozrieť si detaily a popis priebehu riešenia. V dolnej časti sa zobrazujú oznamy na plánovanú údržbu. Pri testovacej verzii mi napr. včera prišiel email od Office tímu, že v piatok večer nebude približne 2 hodiny dostupná možnosť pracovať s Workflows na SharePoint on-line. Je to celkom zaujímavé, nakoľko práve Workflows posledných niekoľko dní intenzívne testujem. Či takáto emailová notifikácia bude dostupná aj v ostrej prevádzke v tejto chvíli povedať neviem.

Na úvodnej stránke je ešte aj odkaz na servisnú požiadavku a informácia o počte neaktívnych schránok. Kliknutím sa zobrazí tento stav v grafe. Mám 7 testovacích používateľov, ale emaily používam len pri dvoch, preto je v mojom grafe najviac neaktívnych.

Office 365 Preview Admin center

 

Office 365 graf login activity

Ďalšie zostavy využitia služby sa zobrazujú kliknutím na Reports. Zobrazí sa prehľad kde si vyberáte typ zostavy, ktorú chcete pozrieť.

Office 365 výber reportov

Vo väčšine grafov je možné meniť ich zobrazenie podľa časového obdobia a niekde nájdete pod grafom aj textový zoznam. Pozrieť si môžete napr. top príjemcov/odosielateľov emailov vo firme.

Office 365 Preview graf a zoznam top senders

Pozrieť si môžete tiež aj počty spamu a malware, ktoré sa dostanú na server. Rovnako graficky vidíte pravidlá a DLP (Data Loss Prevention). Vpravo je odkaz na stiahnutie reportov do Excelu, kde si môžete po pripojení k on-line službe pozrieť informácie o využití ešte detailnejšie. Vidíte tam napr. veľkosť správy, id, predmet a pod. Tieto zostavy môžete filtrovať ale aj upraviť podľa potreby.

Office 365 je zaujímavá služba aj keď priznávam, že pár mesiacov dozadu som jej nevedel prísť na chuť. Začal som ju testovať a postupne zisťujem čo všetko prináša. Stále mi trochu ešte vŕta v hlave cena, lebo keď vidím, že malé firmy používajú napr. SBS server aj viac ako 7 rokov a keď to prepočítavajú len z pohľadu ceny licencií a HW, tak v tom nevidia zásadnú cenovú úsporu. Ale ako náhrada SBS servera sa mi vidí veľmi prínosná kombinácia Windows Server 2012 a Exchange on-line.

Aký máte životný cyklus SW/HW u Vás vo firme? Máte servery staršie ako 6 rokov?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?