Orámovanie odseku vo Worde

Autor: Peter Belko | 7.8.2013 o 7:37 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  3930x

Pred pár dňami som potreboval použiť z webu jednej organizácie vzorový dokument na vytvorenie nového dokumentu. V tom vzore bol jeden odsek zvýraznený orámovaním. Bolo to spravené veľmi neefektívne. V texte popíšem ako to spraviť jednoduchšie.

Neefektívne riešenie tohto orámovania bolo vytvorené pomocou textového poľa, v ktorom dokonca nebol ani text. Bolo prázdne a slúžilo len na vytvorenie toho rámiku okolo bežne vpísaného textu (Obr. 1). Problém som si všimol až neskôr po úpravách (kopírovanie/vkladanie) v inej časti dokumentu kedy zostal rámik posunutý cez text.

Neefektívne orámovanie pomocou textového poľa

Omnoho jednoduchšie je spraviť orámovanie obyčajným pridaním rámiku pomocou tlačidla Orámovanie na páse s nástrojmi Domov. Pomocou tohto tlačidla môže používateľ spraviť okrem celého rámiku aj jednotlivé čiary - dolu, vľavo, vpravo, hore alebo ich kombináciu a ďalšie. Orámovanie alebo jednotlivá čiara sa vytvorí v odseku, kde je kurzor. Ak používateľ označí viac odsekov, tak sa orámujú tieto odseky. Ak však označí len časť textu (slovo, veta), tak sa orámuje len ten.

Orámovanie odseku cez pás s nástrojmi

V okne Orámovanie a podfarbenie je možné vybrať aj farbu a typ čiary ako aj jej hrúbku. Takýto rámik nie je samostatným objektom ako textové pole. Patrí k odseku ku ktorému bol rámik pridaný, posúva sa spolu s celým odsekom a nehrozia tak stavy ako sa stali mne s tým vzorovým dokumentom, že sa rámik posunul cez text (pravdepodobne sa zmenilo jeho ukotvenie). Na druhej záložke sa nastavuje orámovanie celej stránky a na tretej sú možnosti podfarbenia - farebná výplň odseku.

Orámovanie odseku v okne Orámovanie a podfarbenie

Pomocou tohto nastavenia sa dá pomerne jednoducho pridať do textu rôzne formátovanie a zvýraznenie bez toho, aby sa používatelia museli zdržovať vkladaním a nastavovaním vzhľadu grafických objektov.

Pomerne často sa stretávam s dokumentmi, ktoré sú formátované veľmi zvláštne a neefektívnymi postupmi. Potom sa dodatočné úpravy komplikujú a to čo sa dá spraviť za pár minút trvá zbytočne dlhšie. Ak sa to spočíta za mesiac, tak to môže spraviť pomerne zaujímavý čas, ktorý pracovník využíva neefektívne.

Akú najzaujímavejšiu skúsenosť s neefektívnym formátovaním dokumentu máte Vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Hasička vyhrala štyri súdy so štátom, jej šéfom to nestačí

Zo šéfky ekonomiky urobili šoférku sekretárky. Súd to označil za svojvôľu.

Dnes píše Zuzana Szatmáry

Mozog nebolí

Koho zaujíma, ako funguje ľudský mozog, aj vlastný, si nedopraje pokoj.


Už ste čítali?