Začiernite citlivý text v zmluvách priamo v MS Word (video)

Autor: Peter Belko | 11.9.2013 o 7:47 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1799x

V jednom internetovom fóre sa vyskytla otázka ako v zmluve začierniť a chrániť citlivý text. Rady iných používateľov pre MS Word sa týkali zmeny písma na biele (na bielom podklade), zmeny textu za iný text, prípadne pridanie čiernej výplne. V týchto prípadoch sa ale text dá skopírovať a následne použiť. Doinštalovaním jednoduchého doplnku sa to dá vyriešiť veľmi elegantne a profesionálne.

Musím však hneď na začiatku upozorniť, že tento doplnok (Word 2007/2010 Redaction Tool) z webu codeplex.com nie je oficiálne podporovaný Microsoftom a primárne je určený pre Word 2007/2010. Skúšal som ho vo Worde 2010 Eng. vo virtuálnom počítači s Windows 7. Vo verzii 2013 SK/CZ, ktorú mám vo fyzickom PC som to zatiaľ neskúšal a neviem či to funguje alebo nefunguje. Inštalácia sa mi podarila až na tretí pokus. Po spustení Wordu sa mi zobrazila informácia, že doplnok nie je pravdepodobne inštalovaný správne a či ho chcem reinštalovať. Zvolil som, že je to správne.

Funguje to nasledovným spôsobom

Napísaný text dokumentu, ktorý sa ma začierniť označíte a potom kliknite na páse s nástrojmi Review na príkaz Mark. Takto pripravíte v celom dokumente časti textu na začiernenie. Môžete využiť aj vyhľadanie textu a jeho následné hromadné začiernenie.

Word Redaction Tool - označenie textu

Potom kliknite na páse s nástrojmi Review na príkaz Mark >> Redact  document. Vytvorí sa nový dokument, ktorý bude mať označené časti textu začiernené.

 Word Redaction Tool - začiernenie textu

Okrem toho bude tento začiernený text zamenený za apostrofy, aby ho prípadný záškodník neskopíroval do poznámkového bloku a nepoužil.

 Word Redaction Tool - skopírovanie začierneného textu

V krátkom videu si pozriete začierňovanie citlivých informácii týmto doplnkom.

 

Nezabudnite uložiť aj pôvodný dokument, aby ste sa k nemu mohli kedykoľvek vrátiť. Potrebujete začierňovať text vlastných dokumentov už priamo vo Worde, alebo to robíte až po vytlačení na papieri čiernou fixkou?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Orbán chce nový Harvard. A čo my? (píše Miroslav Beblavý)

Najlepšia slovenská univerzita je v siedmej stovke. S kazašskou a filipínskou.


Už ste čítali?